English site
چهارشنبه 15 مرداد 1399   03:32:34
|           RSS

بیژن زنگنه در نخستین رویداد نوآوری وزارت نفت:
خرید کالاهای کیفی مورد نیاز صنعت نفت تضمین می‌شود

1398/9/25 دوشنبه

وزیر نفت از برنامه جدید حمایت از سازندگان داخلی در وزارت نفت خبر داد که شامل تضمین خرید از سازندگان کالاهای مورد نیاز این صنعت در صورت داشتن گواهی کیفی آن است.


بیژن زنگنه روز دوشنبه (۲۵ آذرماه) در نخستین رویداد نوآوری وزارت نفت با عنوان «پترولیوم تیکاف» در محل پژوهشگاه صنعت نفت گفت: در سال ۱۳۷۶ هیچ دانشگاهی در ایران به معنای واقعی در بخش بالادستی صنعت نفت دانشجو نمی‌پذیرفت، اما هم‌اکنون در این بخش وضع خوبی داریم.

وی افزود: از سال ۹۲ که به نفت آمدم تلاشم این بوده است که به‌صورت جدی و نه تشریفاتی وارد بحث پژوهش شوم و همسو با این موضوع ۲۶ قرارداد پژوهشی امضا شده است.

وزیر نفت تصریح کرد: فاز نخست ۹ قرارداد در بخش بالادستی، پنج قرارداد اکتشاف و ۱۲ قرارداد برای ساخت انستیتو پایین دستی بر اساس گزارش‌های ارائه شده پایان یافته و اجرای فاز دوم آن آغاز شده است.

زنگنه با بیان اینکه اراده صنعت نفت این است که دانشگاه‌ها درگیر حل مسائل صنعت نفت باشند و  این صنعت در مسیر پیش‌رو از آنها حمایت خواهد کرد، گفت: بازکردن درهای پژوهشگاه صنعت نفت روی دانشجویان و استارت‌آپ‌ها و حمایت ویژه از آنها را به‌طور جدی دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: پیشنهادمان را برای تاسیس صندوق نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان به‌زودی ارائه خواهیم داد. به گفته وزیر نفت، طی مشورت با صاحب‌نظران فرآیندی برای استقرار استارت‌آپ‌ها در منطقه ری طرحی ارائه شده و پیش بینی این می شود بتوانیم ۱۵۰ استارت‌آپ را در ری مستقر کنیم.

زنگنه گفت: به نیروهای جوان و خلاق امیدوارم و تلاشم این است تجربه خود را به‌صورت رایگان در اختیار جوانان قراردهم تا در بخش‌های مختلف صنعت نفت ابراز وجود کنند.

۲۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی طرح پالایشی سیراف

وزیر نفت از تامین منابع مالی ۲۰ هزار میلیارد تومانی موردنیاز ساخت طرح فراگیر پالایشی سیراف از طریق بانک مرکزی خبر داد و گفت: طرح‌ فراگیر پالایشی سیراف (۶ پالایشگاه هر یک با ظرفیت پالایش روزانه ۶۰ هزار بشکه میعانات گازی) در حال اجراست.

وزیر نفت در جمع خبرنگاران درباره سیاست‌های وزارت نفت در پالایشگاه‌سازی گفت: اگر کسی مخالف پالایشگاه‌سازی است، چگونه تولید روزانه بنزین کشور را از ۵۲ میلیون لیتر به روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر می‌رساند، پس اگر موافق پالایشگاه‌سازی بودم چه می‌کردم؟

زنگنه با اشاره به اینکه چه کسی در تاریخ صنعت نفت توانسته‌ است افزایش ۲.۲ برابری در حوزه تولید سوخت را محقق کند، گفت: عده‌ای علاقه دارند چیزهایی را بگویند، ما هم توضیح می‌دهیم، برخی اوقات شنیده می‌شود، اما برخی اوقات هم آن قدر سر و صدا زیاد است که شنیده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اقدام‌های وزارت نفت در پالایشگاه‌سازی بسیار مهم و بزرگ است، افزود: نمونه آن توسعه پالایشگاه تبریز، اصفهان و بندرعباس، آبادان و ستاره خلیج‌فارس است، اما باز هم تاکید می‌کنم که مشکل سوخت کشور را نباید در پالایشگاه‌ها جست‌جو کرد، بلکه مشکل سوخت کشور را باید در فناوری خودروها جست‌وجو کرد.

زنگنه با اشاره به صحبت‌های روز گذشته خود درباره ملی شدن سوخت گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) گفت: باید از سوخت سی‌ان‌جی به عنوان یک سوخت ملی حمایت کرد، اما آن هم سبب نمی‌شود بازده حرارتی و مقدار مصرف ما پایین بیاید، اما سوخت ۵۰ سنتی بنزین به سوخت گاز ۲۰ سنتی تبدیل می‌شود که همین موضوع برای اقتصاد ملی ما مهم و تاثیرگذار است.

تحریم‌ها برداشته شود، بلدیم چگونه بازار نفت‌مان را پس بگیریم

وزیر نفت درباره سیاست‌های آمریکا برای اعمال نفوذ در بازار جهانی نفت گفت: من هیچ شکی ندارم که یکی از دلایل آمریکا برای تحریم ایران و ونزوئلا، فراهم کردن بازار برای نفت شیل خودش، آن هم با قیمت‌هایی است که سرمایه‌گذاری را توجیه کند.

زنگنه افزود: آمریکا در دو سال پیاپی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، هر سال ۱.۵ میلیون بشکه به تولید خود اضافه کرد که با قیمت‌های بالای ۶۰ دلار فروخت و بدون زحمت هم توانست با خارج کردن ایران و ونزوئلا، بازار را در اختیار داشته باشد، بنابراین این موضوع تنها سیاسی نبود، بلکه قضیه اقتصادی هم بود که پوششی سیاسی به خود گرفت و با زور و گردن‌کلفتی آن را اعمال کردند.

کار بزرگی در بخش پایین‌دست نفت انجام شده است

وزیر نفت به این پرسش که «به نظر می‌رسد ایران سهم خود را در بازار نفت از دست داده است و بازگشت به بازار در گرو این است که تنوع‌بخشی کنیم، اما فناوری لازم را در اختیار نداریم چه تدبیری برای این موضوع اندیشیده شده است؟» پاسخ داد: یک بحث تولید محصولات پایین‌دستی است. این موضوع همیشه در دستور ما بوده و  در آن موفق هم بودیم، گرچه در ایران بعضی وقت‌ها هر کاری انجام دهیم می‌گویند کم است، اما کار بزرگی در پتروشیمی و پالایش انجام شده است.

زنگنه افزود: سال گذشته ۵.۸ میلیارد دلار خوراک به شرکت‌های پایین‌دستی پتروشیمی فروخته شده است. کدام صنعتی در کشور داریم که ۵.۸ میلیارد دلار خوراک به بخش پایین‌دستی فروخته باشد؟! همچنین پالایشگاه‌ها ۵.۵ میلیارد دلار به صنایع پایین‌دستی خوراک فروختند.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت در کشور بسیار فعال است، درباره بازپس‌گیری سهم ایران در بازار نفت تصریح کرد: تحریم‌ها برداشته شود ما و همکارانمان بلدیم چگونه دوباره بازار نفت را به‌دست بیاوریم، ما بلدیم چگونه از پس قلدربازی‌های که برخی تولیدکنندگان علیه ما می‌کنند، بر آییم. ملت ایران می‌تواند، هیچ نگران نباشید.

وزیر نفت گفت: باید تلاش کنیم تحریم را عزتمندانه برداریم، می‌دانیم بازار را چگونه پس بگیریم.

بهره‌مندی ۹۵ درصد جمعیت کل کشور از نعمت گاز

وزیر نفت درباره گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان هم با بیان اینکه هم‌اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار در کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند نیستند، اظهار کرد: این خانوارها برای گرمایش از نفت سفید و برای پخت و پز از گاز مایع استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از گاز مایع در خودروها به دلیل افزایش قیمت بنزین صرفه اقتصادی پیدا کرده و مردم به‌صورت غیرفنی، غیرمجاز و غیراستاندارد از کپسول‌های گاز مایع برای سوخت خودروها استفاده می‌کنند، تصریح کرد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، رقم قابل‌توجهی را بیش از نیاز استان‌هایی که از ال‌پی‌جی استفاده می‌کنند، به شرکت‌های توزیع‌کننده تحویل داده است و توزیع‌کنندگان نیز اعلام می‌کنند همه آن میان مردم توزیع می‌شود، اما مشکل این است که این کپسول‌ها به دست مصرف‌کننده خانگی نمی‌رسد.

زنگنه افزود: تلاشمان این است با پیاده کردن سیستمی، مطمئن شویم کپسول ال‌پی‌جی به دست خانوار برسد.

وزیر نفت درباره گازرسانی هم با بیان اینکه ۹۵ درصد جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردارند، اظهار کرد: گازرسانی به جنوب خراسان، بخشی از آذربایجان غربی، کرمانشاه، بخشی از فارس و سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

زنگنه با اشاره به اینکه گازررسانی به روستاها در طول ۶ سال و نیم اخیر از مجموع گازرسانی در طول سال‌های گذشته بیشتر بوده است، اظهار کرد: پیش از این دولت، به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود، در حالی که در طول ۶ سال و نیم اخیر گازرسانی به روستاها از ۱۵ هزار عبور کرده است.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1259
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768