English site
چهارشنبه 15 مرداد 1399   03:49:41
|           RSS

هم زمان با دهه فجر
قرارداد طرح توسعه میدان‌های پارسی و پرنج امضا شد

1398/11/19 شنبه

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج، میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج، روز شنبه (۱۹ بهمن‌ماه) بین احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و عباس علی‌آبادی، مدیرعامل مپنا امضا شد.

مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت‌خیز جنوب امضا شده است، ۱۰ سال، ارزش قرارداد حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و هدف از اجرای قرارداد، افزایش تولید روزانه میدان‌های پارسی و پرنج از ۵۲ هزار بشکه فعلی به ۸۵ هزار بشکه‌ و دستیابی به حدود ۱۲۱ میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی است.

ایده‌ شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی جا افتاده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت در این آیین با بیان اینکه خوشبختانه ایده‌ای که ما درباره شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) داشتیم جا افتاده است، تصریح کرد: در شرایط تحریم ما باید به‌طور حتم بتوانیم شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم.
وزیر نفت با تبریک دهه مبارک فجر و تشکر از همه دست‌اندرکاران این طرح، اظهار کرد: این پنجمین قراردادی است که از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی در این سال‌ها امضا شده است؛ نخستین قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی، دومین آبان و پایدار غرب، سومین سپهر و جفیر، چهارمین پایدار شرق، چشمه‌خوش و دالپری بوده است.

وی با اشاره به اینکه این قرارداد از نوع الگوی جدید قراردادهای نفتی است و کمی هم خوزستانی شده است، افزود: اما ماهیت و محتوای این قرارداد همان الگوی جدید قراردادهای نفتی و مصوبه هیئت وزیران است.

وزیر نفت با یادآوری اینکه سال ۹۵ پس از بحث‌های زیاد در هیئت مدیره شرکت ملی نفت تأیید شد که مناطق نفت‌خیز جنوب خود به دنبال به نتیجه رساندن این قرارداد برود، ادامه داد: دوستان ما کار مهمی در این زمینه انجام داده‌اند. این الگوی قراردادی و نظام اجرایی آن حرف جدیدی است و نخستین نوعی است که مناطق نفت‌خیز جنوب آن را امضا می‌کند که جای تشکر دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه بحث‌های حقوقی، مهندسی، قراردادی زیادی در این مسیر انجام شده که به نتیجه رسیده است، تصریح کرد: نکته مهم در این قرارداد پس از موضوع فناوری به دلیل پیچیدگی میدان، سرمایه‌گذاری و تامین مالی است.

وی با بیان اینکه ۱۲۱ میلیون بشکه افزایش برداشت از میدان پرنج و پارسی در طول مدت قرارداد برداشت خواهد شد، افزود: رقم بزرگی است، یعنی به‌طور ناخالص ۶ میلیارد دلار با قیمت ۵۰ دلاری درآمد یا ثروت در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت مدت قرارداد میدان‌های پارسی و پرنج را ۱۰ سال عنوان کرد و با بیان اینکه پیمانکار در اجرای این پروژه به نحوی از بهره‌برداری پشتیبانی می‌کند و در بهره‌برداری حضور مستقیم ندارد، اظهار کرد: یکی از تفاوت‌های این قرارداد با بقیه قراردادهای آی‌پی‌سی همین موضوع است.

وی ادامه داد: خوشبختانه مپنا میدان‌های خوبی را برای توسعه انتخاب کرده چون بخش مهمی از کار در این پروژه فشارافزایی است و نیاز به ماشین‌های دوار، کمپرسور و توربین است که مپنا در آن تبحر دارد.

افتخار شرکت های ایرانی اکتشاف و تولید

زنگنه با ابراز خرسندی از اجرای این کار از سوی یک شرکت ایرانی، یادآوری کرد: روزی که پیشنهاد شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) را از طریق وزارت نفت به دولت فرستادم، عده‌ای گفتند که این شرکت‌ها گرگ‌زاده‌اند. حالا چند سال دیگر این شرکت‌ها را جزو افتخاراتشان می‌گذارند و یادشان می‌رود که روزی گفتند اینها گرگ‌زاده‌اند و به روی خودشان نمی‌آورند.

وزیر نفت ادامه داد: زمانی که مپنا را تشکیل دادم، گفتند که می‌خواهند خلاف منافع ملی عمل کنند و ساخت داخل را می‌خواهند با تشکیل مپنا و فرآب ماست‌مالی کنند. همه این سندها و اینکه چه کسانی گفتند، هست، همچنین سند اینکه چه کسانی آن را (مپنا و فرآب) جزو افتخاراتشان گذاشتند، نیز موجود است.

وی تصریح کرد: بعضی از اینها واقعا بسیار پررو و جسور در دروغ‌گویی و حقه‌بازی هستند و هر زمانی یک حرفی می‌زنند. دو سال پیش گفتند اینها گرگ‌زاده‌اند و گرگ‌زاده عاقبت گرگ شود. شما دارید پای خارجی‌ها را با این شرکت‌های E&P باز می‌کنید. من مطمئن هستم که یک سال دیگر اینها را جزو افتخارهای خودشان می‌آورند و به ما تذکر می‌دهند که چرا از این شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی حمایت نمی‌کنید.

زنگنه با بیان اینکه خوشبختانه ایده‌ای که ما در مورد شرکت‌های اکتشاف و تولید داشتیم جاافتاده است، تصریح کرد: نخست گفتیم شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی در کنار خارجی‌ها کار کنند (البته اکنون هم اعتقاد من همین است)، اما وقتی خارجی‌ها نیامدند ناچاریم خودمان هم کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه پس از بحث فناوری که از نظر من مهم‌ترین موضوع در توسعه میدان‌های نفتی است موضوع تامین مالی نیز اهمیت دارد، گفت: اکنون باید موضوع تامین مالی این طرح حل شده باشد.

طوری کار کنیم امید در دل‌ها زنده باشد

وزیر نفت با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری مستقیم در این طرح ۸۷۰ میلیون دلار و به معنای اجرای کار در داخل کشور است، افزود: شرکت مپنا باید به‌عنوان پیمانکار اصلی این پروژه به موازات تولید نفت به استفاده از ظرفیت داخلی و استفاده از کالای ایرانی توجه خاص داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ما باید حتما بتوانیم شرکت‌های ایرانی را در قراردادهای بالادستی صنعت نفت فعال کنیم، افزود: الگوی جدید قراردادهای نفتی یکی از شیوه‌های قراردادی است، همچنین از قراردادهای EPC و EPD که برای آن هم منابع تأمین کردیم، استفاده خواهیم کرد.

زنگنه تاکید کرد: برای توسعه میدان‌های نفتی، نگهداشت تولید و افزایش بازیافت از چند روش استفاده می‌کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه امیدوارم شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی نفت ایران برای گرفتن مجوزهای لازم این قرارداد تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر تنفیذ شود، تصریح کرد: شرکت مپنا تا زمانی که این قرارداد مراحلش تمام شود، معطل تنفیذ نشود. خیلی از کارها همانند برگزاری مناقصه را می‌تواند انجام دهد. اگر ریسکی هم بود ما ریسک آن را می‌پذیریم.

زنگنه گفت: ما باید به‌گونه‌ای کار کنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد و این مجموعه‌ای که ظرفیت‌سازی شده در کشور بلااستفاده نماند و در بخش‌های مختلف به‌خوبی بتوانیم جلو برویم و به هدفمان برسیم. این قرارداد بر همه شما، همکارانم در مناطق نفت‌خیز و ملت بزرگ ایران در این ایام مبارک، مبارک باشد.

اتکای حداکثری به شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بالادستی نفت

مسعود کرباسیان، معاون وزیر نفت نیز در آیین امضای این قرارداد، ضمن گرامیداشت دهه فجر، برگزاری این جلسه را فرصتی مناسب برای تشریح روند کار در برخی پروژه‌های مهم بالادستی خواند و گفت: در طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک که اجرای آن با اعتبار ۱.۸ میلیارد دلار در دستور کار شرکت ملی نفت ایران است، احداث خط لوله‌ای هزار کیلومتری هدف‌گذاری شده که تا کنون در این زمینه، ۱۵۰ هزار تن تختال از فولاد مبارکه تحویل و از این میان، ۷۰ هزار تن در شرکت اکسین به ورق تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بالغ بر هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این طرح راهبردی اختصاص یافته است، پیشرفت بخش‌های دیگر این طرح از جمله احداث اسکله و گوی شناور، ساخت پمپ‌ها، احداث تلمبه‌خانه‌ها و ... نیز در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: بیش از ۹۰ درصد این طرح ملی با اتکا به توان و ظرفیت شرکت‌های ایرانی عملیاتی می‌شود.

کرباسیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح، تاکنون ۱۰ قرارداد امضا شده و ۹ قرارداد دیگر نیز تا پایان سال امضا خواهد شد که در مسیر اجرای قراردادهای امضاشده، ۱۵ دکل حفاری فعال و حتی برخی چاه‌ها عملیاتی شده‌اند.

به گفته وی، بیش از ۸۰ درصد کالاهای سفارش‌گذاری‌شده در طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، کالاهای ساخت داخل هستند که این موضوع نشان‌دهنده رویکرد حمایتی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران از توان داخلی است.

دو اکتشاف بزرگ شامل کشف مخزن نام‌آوران و میدان گازی ارم، دیگر موضوعی بود که کرباسیان به عنوان یکی از دستاوردهای مهم شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸ به آن اشاره کرد و افزود: تشریح عملکرد شرکت ملی نفت ایران در حوزه میدان‌های مشترک نفت و گاز، حمایت از تولید داخل و تولید در میدان‌های دریایی، هرکدام مباحث مهمی است که حتما در جای خود بعدها درباره آنها توضیح خواهم داد.

کرباسیان با اشاره به امضای قرارداد یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلاری توسعه میدان‌های پارسی و پرنج با گروه مپنا، عنوان کرد: شرکت مپنا سال ۷۲ با چند اتاق در خیابان زرتشت از سوی مهندس زنگنه بنیانگذاری شد. آیا فکر می‌کردیم مجموعه‌هایی مثل مپنا، فراب، پتروپارس و به نحوی OTC که بنیانگذاران آنها آقای زنگنه بوده‌اند، روزی به بهترین شرکت‌ها در حوزه‌های کاری خودشان بدل شوند؟

بر اساس این گزارش، افزایش ۳۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت این میدان‌ها (با احتساب هر بشکه ۵۰ دلار) مطابق هدف‌گذاری قرارداد، در حکم یک میلیون و ۶۵۰ هزار دلار درآمدزایی روزانه برای کشور است و اجرای این قرارداد ضمن ایجاد ثروت، فرصت خوبی را برای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر شرکت‌های داخلی و بهره‌مندی بیشتر از توان متخصصان و سرمایه انسانی ایرانی و بومی در طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز ایجاد خواهد کرد.

حفاری ۲۹ حلقه چاه جدید، تعمیر هشت حلقه چاه موجود، اجرای عملیات فرازآوری مصنوعی با استفاده از گاز، نصب پمپ‌های درون‌چاهی در ۴۵ حلقه چاه و اجرای عملیات لایه شکافی و نصب لوله‌مغزی، از جمله فعالیت‌هایی است که در شرح کار تحت‌الارض این قرارداد آمده و در بخش سطح‌الارض نیز انجام فعالیت‌هایی از جمله بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت تاسیسات موجود، احداث واحدهای جمع‌آوری و تقویت فشار گاز، احداث واحد نمک‌زدایی مستقل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و تزریق گاز هدفگذاری شده است.

گفتنی است پیش از این، توافقنامه توسعه میدان‌های پارسی و پرنج در مردادماه سال گذشته، بین شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب و گروه مپنا امضا شده بود.

میدان نفتی پارسی در منطقه دزفول جنوبی و در ۱۲۵ کیلومتری شهر اهواز واقع شده است. این میدان در سال ۱۳۴۳ کشف و بهره‌برداری از آن در سال ۱۳۴۵ با تولید روزانه ۷ هزار و ۴۰۰ بشکه آغاز شد و تاکنون ۸۹ حلقه چاه در آن حفاری شده است. میدان پرنج نیز در میان میدان‌های کرنج و پارسی، در امتداد جنوب شرق-شمال غرب در ۷۵ کیلومتری شهر بهبهان و ۴۰ کیلومتری رامهرمز قرار گرفته است. بهره‌برداری از این میدان از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تا کنون ۱۱ حلقه چاه در آن حفاری شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 699
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768