English site
دوشنبه 5 خرداد 1399   07:58:46
|           RSS

وزیر نفت:
آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند

1398/6/28 پنجشنبه

وزیر نفت بار دیگر بر غیر سیاسی بودن نفت تاکید کرد و گفت: آمریکا اکنون از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند که این رویه درست نیست.


بیژن زنگنه روز پنجشنبه در پاسخ به خبرنگاران درباره ارزیابی وضع کنونی بازار نفت با توجه به مشکلات اخیر در شرکت سعودی آرامکو عربستان گفت: عده‌ای مدعی هستند نفت از بازارهای جهانی خارج شده است، من فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشد و به‌زودی تعادل به بازار بازمی‌گردد.

وی با تاکید بر پرهیز از سیاسی شدن بازار نفت گفت: من همیشه گفتم بازار نفت نباید سیاسی شود، بازار نفت باید غیرسیاسی باشد، نفت از اساس نباید سیاسی شود و نباید از آن به عنوان سلاح استفاده کنند.

وزیر نفت ادامه داد: اکنون آمریکا از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند، نفت که سلاح نیست، اگر از این کالای راهبردی این گونه استفاده شد، پس به همه اجازه داده می‌شود که از آن به این شکل استفاده کنند که این رویه صحیح نیست.

زنگنه گفت: نفت کالای مورد نیاز توسعه و زندگی جاری مردم است و باید بگذارند جریان نفت آزادانه در بازارها وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه پیام شما به عنوان نماینده یکی از کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت چیست؟ گفت: با هم بسازند.

دست از تلاش برای فروش نفت برنمی‌داریم

بیژن زنگنه روز چهارشنبه (۲۷ شهریورماه) در حاشیه نشست هیئت دولت نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نفت کالایی عمومی و مورد نیاز بشریت است و باید اجازه داد به صورت آزاد در بازارها جریان داشته باشد.

وی درباره تلاش آمریکا برای جایگزین کردن نفت ایران با عربستان ادامه داد: آمریکا از خیلی وقت پیش دنبال این موضوع و همچنین استفاده از نفت شیل است، شاید یکی از دلایلی که نفت ایران را تحریم کرد همین موضوع باشد که آن را در ذهن خود می‌پروراند.

وزیر نفت گفت که به‌راحتی نمی‌توانیم نفت خود را بفروشیم، اما دست از تلاش هم بر نمی‌داریم.

وزیر نفت همچنین درباره حمله به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو هم گفت: این یک موضوع کوتاه‌مدت است و آثار کوتاه‌مدتی خواهد داشت و همه درگیر این آثار خواهند بود.

وی با بیان اینکه نفت سلاح نیست و نباید از آن به عنوان سلاح استفاده کرد، تصریح کرد: البته آنها نگران امنیت عرضه هستند، موضوعی که همواره از سوی ایران مطرح شده و حرف ما این است که برای امنیت عرضه و برای منافع مصرف‌کننده و تولیدکننده نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 494
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768