English site
شنبه 14 تير 1399   22:44:04
|           RSS

وزیر نفت پس از نشست 176 اوپک:
منشور همکاری اوپک و غیراوپک الزام‌آور نیست

1398/4/11 سه‌شنبه

وزیر نفت گفت: منشور همکاری کشورهای اوپک و غیراوپک الزام‌آور نیست و تاثیری در مکانیزم های عملیاتی و تصمیم‌گیری‌های اوپک ندارد.


به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به وین، ۱۳ کشور عضو اوپک در نشست ۱۷۶ این سازمان با هدف جلب نظر ایران که مخالف شدید منشور همکاری اوپک و غیر اوپک بود، بندی را به این منشور اضافه و تاکید کردند: هر آنچه در متن منشور همکاری اوپک و غیراوپک آمده است کاملا داوطلبانه است و با کلیات اساسنامه اوپک تضادی ندارد.

 بیژن زنگنه بامداد سه‌شنبه (۱۱ تیرماه) پس از پایان نشست وزرای اوپک که بیش از پنج ساعت به درازا کشید، در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به این پرسش که اصلاحات مورد نظر ایران در منشور همکاری اوپک و غیر اوپک چه بوده است، گفت: خوشبختانه همه اصلاحات انجام شد، مسئله اصلی این است که تصمیم‌های این مجموعه الزام‌آور نیست و هیچ تعهدی برای کشورها ندارد، ضمن اینکه به کشورها اجازه داده شد در صورت لزوم،  مجوزهای لازم را از دولت‌ها و مراجع بالاترشان بگیرند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، مهم‌ترین موضوع این است که این منشور هیچ تاثیری بر مکانیزم‌های عملیاتی و تصمیم‌های اوپک ندارد.

به گفته زنگنه، در نشست اوپک، مقداری هم درباره نحوه تامین مسائل مالی مرتبط با این فرآیند بحث شد که باید برای منابع مالی آن به صورت جداگانه تصمیم‌گیری شود، یعنی این کار بار جدیدی بر اوپک تحمیل نمی کند.

زنگنه با بیان اینکه رئیس و نایب رئیس مرتبط با این منشور همکاری سالانه تغییر می‌کنند، در پاسخ به این پرسش که آیا دولت ایران نیز این منشور را تایید خواهد کرد، افزود: از آنجا که اجرای این منشور الزام‌آور نیست، مشکلی ندارد. در واقع این منشور یک همکاری داوطلبانه بین اعضاست.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که تصویب این منشور چه تاثیری بر عملکرد آینده اعضای اوپک خواهد گذاشت نیز اظهار کرد: هدف این است که آغوشی برای تولیدکننده‌های غیراوپک باز شود تا بتوانند بیایند. در واقع سازوکاری است برای  کشورهایی که نمی‌خواهند عضو اوپک شوند، اما می خواهند با اوپک همکاری داشته باشند.

وزیر نفت یادآور شد: ما تأکید کردیم که اوپک همچنان پابرجاست و این منشور و اصول و متن آن هیچ تأثیری بر اوپک ندارد.

زنگنه اعلام کرد: ایران همچون گذشته، از کاهش تولید نفت معاف شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نتیجه جلسه امروز را برای ایران مطلوب می دانید؟، گفت: به نظرم جلسه خوبی بود و به چیزی که دنبال آن بودیم، رسیدیم.

زنگنه همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اوپک سیاسی شده است، ادامه داد: چه بخواهیم و چه نخواهیم از آنجا که نفت تا حدودی سیاسی است، نمی‌توانیم این موضوع را که نفت یک ماهیت سیاسی قوی دارد، رد کنیم، اما عده‌ای از نفت به عنوان ابزاری علیه تولیدکننده‌هایی مانند ایران و ونزوئلا استفاده می کنند.

حفظ موجودیت اوپک مهم‌ترین مسئله است

وزیر نفت همچنین پیش از برگزاری نشست اوپک به پرسش‌های خبرنگاران حاضر در مقر دائمی این سازمان در وین پاسخ داد و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در این نشست، چه هدفی را دنبال می‎کنید، بر حفظ موجودیت اوپک تاکید کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که شما در این نشست به دنبال چه چیزی هستید، گفت: در این نشست، شاید هیچ چیز. زیرا قیمت برای ما بد نیست که (بخواهیم) بالاتر برود. این مسئله اصلی ما نیست. مسئله اصلی ما افزایش صادرات نفت است. ضمن اینکه برای من مهم است موجودیت اوپک را حفظ کنم. موجودیت اوپک برای ما مهم‌ترین مسئله است و فکر می‎کنم دستاوردی برای بهبود فرآیند تصمیم‎گیری درون اوپک داشتیم.

صدای ایران مبنی بر پرهیز از یکجانبه‎گرایی شنیده شد

وی به نخستین پرسش مبنی بر موضع ایران در قبال تمدید توافق کاهش تولید اینگونه پاسخ داد: هنوز تصمیمی گرفته نشده است، اما ما مشکلی با تمدید تصمیم قبلی یا حتی افزایش میزان آن نداریم. آنچه از نظر ما اشکال داشت، روش طرح و پخت‎وپز این تصمیم بود که فکر می‎کنم حرف ما به‌خوبی شنیده شد.

زنگنه در پاسخ به خبرنگاری که به نقل از وی گفت اوپک به ابزار سیاسی تبدیل شده است، عنوان کرد: اوپک به ابزار سیاسی تبدیل نشده، اما با ادامه رویه فعلی، به ابزار سیاسی تبدیل می‎شود و این خطر بزرگی است که اوپک را تهدید می‏‌کند.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه با توجه به نگرانی شما از برخی یکجانبه‎گرایی‎ها، اعضای اوپک چگونه می‎توانند همبستگی خود را با ایران نشان دهند، گفت: نگرانی من از این است که اوپک یکجانبه تصمیم بگیرد و یک یا دو نفر از جانب اوپک صحبت کنند؛ اوپک یعنی ۱۴ عضو با حق مساوی.

وی در پاسخ به اینکه آیا شما فکر می‎کنید در ارتباط با اتفاق‎های مربوط به تحریم‎ها صدایتان شنیده شده است، تصریح کرد: بیشتر اعضای اوپک تحریم‌های تحمیلی آمریکا ضد ایران را محکوم می‎کنند، اما برخی دیگر باور دارند که اوپک ماموریت ندارد آمریکا را محکوم می‎کند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا شما از این کشورها می‎خواهید که پیش از پایان نشست، آمریکا را محکوم کنند، گفت: من درخواستی نکردم، زیرا برخی از اعضای اوپک معذوریت‎هایی دارند که به آنها اجازه نمی‎دهد آمریکا را محکوم کنند.

با هیچ‌کس دشمن نیستیم؛ هیچ‌کس را تهدید نمی‎کنیم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا شما از اوپک خواهید خواست که از ایران در برابر تحریم‎های آمریکا حمایت کند، اظهار داشت: من قبلا این را خواسته‎ام و عده زیادی از ما عملا حمایت کردند و عده‎ای هم به دلیل ملاحظاتی که دارند، حاضر به حمایت نشدند. ما فعلا می‎خواهیم آنها دست از دشمنی با ما بردارند. ما با هیچ‌کس دشمن نیستیم و هیچ‌کس را هم تهدید نمی‎کنیم و درخواستمان این است که دست ما را بفشارند، نه اینکه پشت دست ما بزنند.

وزیر نفت درباره توافق عربستان و روسیه در اجلاس سران G20 در ژاپن و اینکه چنانچه در نشست امروز چنین توافقی به تصویب اعضا برسد به این معناست که آنچه مدنظر ایران در این نشست بوده عملی نشده است، گفت: من روی عدد و رقم و زمان صحبتی نداشتم، بلکه در مورد فرایند صحبت کردم و فکر می‎کنم پیام ما به‌خوبی شنیده شد.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا تهدیدی برای اتحاد اوپک وجود دارد، عنوان کرد: بله. من باور دارم نوعی یکجانبه‎گرایی اوپک را تهدید می‎کند. از آن جهت گفتم که اوپک را به مسیر خود بازگردانم.

هر چقدر بتوانیم نفت صادر می‎کنیم

وی در پاسخ به پرسشی درباره تحریم‎های آمریکا علیه ایران و صادرات نفت کشورمان گفت: کاری نمانده است که آمریکا علیه ایران نکرده باشد. اروپا نیز در زمینه خرید نفت هیچ‌گونه همراهی با ما نداشته، بنابراین کار ما مشکل است.

زنگنه درباره پیش‎بینی تحقق درآمدهای نفتی در بودجه با توجه به تحریم نفت ایران، گفت: ما هر چقدر که بتوانیم، نفت صادر می‎کنیم. وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پتانسیل عرضه نفت ایران در بازار خاکستری چه میزان است نیز گفت: چیزی نمی‎توانم در این باره بگویم.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره صادرات نفت ایران به چین و تقاضای چین برای نفت ایران گفت: من حتی یک کلمه درباره تحریم‌ها و قراردادهای‎مان در دوران تحریم صحبت نمی‎کنم.

تحت فشار مذاکره نمی‎کنیم

زنگنه درباره خط قرمز ایران برای مذاکره با آمریکا گفت: رهبر ما به روشنی اعلام کرد که تحت فشار، هیچ‎کس نمی‎تواند مذاکره را آغاز کند. این به آن معناست که اگر آمریکا تحریم‌ها را ضد ایران پایان دهد، می‌توانیم شاهد تغییری چشمگیر در شرایط باشیم.

وی با بیان اینکه ما درخواستی از طرف روسیه برای پیوستن به اوپک دریافت نکرده‌ایم، ادامه داد: استقبال می کنیم که روسیه در قالب بیانیه همکاری (توافق جهانی کاهش تولید نفت) با اوپک همکاری کند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که واکنش شما به تحریم‌های آمریکا ضد صادرات نفت ایران چیست و اینکه آیا خوشبین هستید توافقی که بر اساس آن ایران بتواند نفت خود را در همه جای دنیا بفروشد، حاصل شود، عنوان کرد: من قبلا هم گفته‌ام که تحت فشار و با افزایش فشار، ایران آماده نیست مذاکره با آمریکا را آغاز کند. اما اگر دولت آمریکا می‎خواهد شرایط میان دو کشور را تغییر دهد، باید نخست همه تحریم‌های ضد نفت و دیگر زمینه‌های ایران را رفع کند؛ آنگاه تغییر چشمگیری را در شرایط شاهد خواهیم بود.

بازار نفت باید غیرسیاسی شود

وی درخصوص اینکه آیا شرایط برای نفتکش‎ها در دریای عمان و تنگه هرمز امن است نیز گفت: من نمی‎دانم چه کسی ضد کشتی‌ها در (دریای) عمان اقدام کرده است، اما طرف ایرانی در بیش از ۱۰۰ سال بازار را امن کرده است و ما بارها تکرار کرده‌ایم که بازار نفت باید غیرسیاسی شود و هدف ما این است که نفت یک سلاح نباشد.

زنگنه اظهار کرد: بازار نفت باید برای همه غیرسیاسی شود. این یک ابزار نیست تا ضد برخی کشورها استفاده شود. نفت، نفت است. لطفا درک کنید که بازار باید به دوش عوامل بنیادین گذاشته شود نه اینکه به بخشی از بازار فشار آورده شود که این طور یا آن طور عمل کنند. این به سود هیچ‎کس نیست؛ نه در طرف مصرف‎کنندگان و نه تولیدکنندگان.

آمریکا، منتفع اصلی از قیمت کنونی نفت

زنگنه در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چرا قیمت نفت روند کاهشی دارد، در حالی که باید روند فزاینده پیدا می‎کرد، افزود: آمریکا بالاترین استفاده را از شرایط می برد تا برای شیل‎اویل خود بازار پیدا کند.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه آیا با آقای نواک درباره قراردادهای نفتی نیز مذاکراتی داشتید، گفت: درباره همه مسائل با هم صحبت کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان پول نفت ایران که خارج از کشور گیر کرده، چقدر است؟ گفت: ما گیر نکرده‎ایم، خیلی هم آزادیم.

زنگنه در پاسخ به این پرسش هم که چگونه پول‎های نفت ایران را وارد می‎کنید هم عنوان کرد: اگر راهش را بگویم که می‌شود مَثل سرکه هفت ساله. اگر بگویم چکار کردیم، دیگر فایده‎ای ندارد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که چنانچه کاهش تولیدی صورت بگیرد، کاهش بیشتر از چه محلی است و آیا از محل پایبندی بیش از حد (over compliance) خواهد بود، گفت: مشخص است که کشورهایی که بیشتر افزایش تولید داشته‎اند، باید بیشتر کاهش دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که میزان ذخایر نفت ایران بر روی آب چقدر است، گفت: هیچ چیزی درباره عملیات تکنیکال نفت و فروش آن نمی‎گویم.

وزیر نفت همچنین به این پرسش که نظر شما درباره فشارهای داخلی به شما چیست؟، پاسخ داد: قبلا هم گفته‎ام؛ اگر دوستان داخلی بگذارد ان‌شاءالله بر دشمنان خارجی غلبه خواهیم کرد.

دریافت درآمدهای نفتی؛ شرط کارآمدی اینستکس

زنگنه در پاسخ به اینکه نظر شما درباره وارد کردن نیروهای بیشتر از سوی آمریکا به تنگه هرمز چیست؟، گفت: مهم‌ترین بازنده در شرایط ناامن، ایران است، نه دیگران.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما همچنان امیدی به اینستکس دارید یا  اعتماد به آن را از دست داده‌اید؟، عنوان کرد: انسان با امید زنده است. اگر اروپایی‎ها به تعهد خود عمل کنند، اینستکس می‌تواند به ما کمک کند. اما باید تأکید کنم که بدون پذیرش دریافت درآمدهای نفتی، اینستکس نمی‌تواند راهگشا باشد.  

زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا ناتوانی در صادرات میعانات گازی، شما را به کاهش تولید گاز وادار کرده است نیز عنوان کرد: ما تولید گاز و میعانات گازی را کاهش نداده‎ایم و دنبال راه‌هایی برای صادرات میعانات گازی هستیم. گاز را هم داخل ایران مصرف و صادر می‎کنیم.

دیدارهای فشرده وزیرنفت پیش از برگزاری نشست

وزیر نفت پیش از برگزاری نشست 176 اوپک در مقر این سازمان در وین دیدارهای فشرده ای با وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به منظور استفاده از حداکثر توان دیپلماسی در برابر رویکرد یکجانبه برخی اعضا انجام داد.

زنگنه ساعاتی قبل از برگزاری نشست با مانوئل کودو، رئیس دوره ای اوپک و وزیر نفت ونزوئلا، الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، مارک تیستر چیکایا، وزیر نفت جمهوری کنگو، محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک، نشست سه جانبه با دبیرکل و رئیس دوره ای اوپک، ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق، مصطفی صنع الله، مدیرعامل شرکت نفت لیبی، محمد ارکاب، وزیر انرژی و معادن الجزایر و فولاساده یمی-اسان، دبیردائمی وزارت نفت نیجریه در اوپک به صورت جداگانه دیدار کرد.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2214
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768