English site
شنبه 14 تير 1399   23:19:25
|           RSS


تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک تا ۲۰۲۰

1398/4/11 سه‌شنبه

14 عضو اوپک توافق کاهش تولید 800 هزار بشکه ای نفت این سازمان را برای 9 ماه دیگر تمدید کردند.


۱۴ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شب گذشته پس از پایان نشست پشت درهای بسته وزیران این سازمان بر سر تمدید توافق کاهش ۸۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت این سازمان برای یک دوره ۹ ماهه و تا پایان سال ۲۰۲۰ توافق کردند. ایران، ‌ونزوئلا و لیبی از این توافق معاف شدند.

اعضای اوپک در یکصدوهفتادوششمین نشست عادی این سازمان همچنین با تداوم دبیرکلی محمد سانوسی بارکیندو برای یک دوره سه ساله دیگر موافقت کردند.

تمدید توافق کاهش ۴۰۰ هزار بشکه متحدان غیراوپکی نیز امروز سه شنبه در نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بررسی می‌شود و به احتمال زیاد اعضای غیراوپک نیز اوپک را در این تصمیم همراهی خواهند کرد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک موسوم به JMMC که صبح روز دوشنبه برگزار شد مجموع تعهد اعضای اوپک تا پایان ماه مه ۱۴۴ درصد و برای غیراوپک ۲۰۴ درصد بوده است، همچنین مجموع پایبندی به توافق اوپک و غیراوپک تا پایان ماه مه، ۱۶۳ درصدعنوان شده است.

منشور همکاری اوپک و غیراوپک

۱۳ کشور عضو اوپک در نشست ۱۷۶ این سازمان با هدف جلب نظر ایران که مخالف منشور همکاری اوپک و غیر اوپک بود، بندی را به این منشور اضافه و تاکید کردند: هر آنچه در متن منشور همکاری اوپک و غیراوپک آمده است کاملا داوطلبانه است و با کلیات اساسنامه اوپک تضادی ندارد.

ایران تنها کشوری بود که با وجود تایید ۲۳ کشور عضو اوپک و غیر اوپک، با متن پیشنهادی منشور همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک مخالفت کرد. نهایتا همه اصلاحات مورد نظر انجام شد. تصمیم‌های این مجموعه الزام‌آور نیست و هیچ تعهدی برای کشورها ندارد.

یکصد و هفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بعد ازظهر روز دوشنبه(۱۰ تیرماه) در مقر این سازمان در وین آغاز به کار کرد و بعد از نشست عادی که با حضور وزرای نفت و هیئت‌های همراه برگزار شد، وزرای نفت در نشستی پشت درهای بسته شرکت کردند که این نشست بیش از پنج ساعت به درازا کشید.

بیانیه پایانی نشست ۱۷۶ اوپک

اوپک با در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار کنونی و دیدگاه مورد اجماع درباره دورنمای ماه‌های باقیمانده سال ۲۰۱۹ میلادی، تصمیم گرفت کاهش تولید داوطلبانه مورد توافق در نشست ۱۷۵ اوپک را برای ۹ ماه دیگر (از اول ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۰ میلادی) تمدید کند.

این نشست همچنین متن پیش‌نویس اساسنامه همکاری (اوپک و غیراوپک) را تصویب و از کشورهای عضو خواست این متن را در فرایندهای ملی مربوط به هر کشور، به جریان بیاندازند.

اعضای اوپک همچنین دوره دبیر کلی محمد بارکیندو را برای یک دوره سه ساله دیگر، همسو با ماده ۲۸A اساسنامه اوپک تمدید کردند که از اول ماه اوت سال ۲۰۱۹ میلادی اجرایی می‌شود.

همچنین تصمیم گرفته شد که نشست آینده اوپک در روز پنجم دسامبر (۱۴ آذر ماه) امسال در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2218
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768