English site
چهارشنبه 15 مرداد 1399   02:47:41
|           RSS

با حضور وزیر نفت
تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در ۲ پالایشگاه کشور امضا شد

1398/11/21 دوشنبه

تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و سازمـان توسعـه و نوسـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از طرف وزارت صمت امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، صبح روز دوشنبه (۲۱ بهمن‌ماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و رضا رحمانی، وزیر صمت و علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، بین علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و خداداد غریب‌پور، مدیرعامل سازمـان توسعـه و نوسـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در مرکز همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) امضا شد.

با امضای این تفاهم‌نامه برای نخستین بار با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، ایمیدرو، واحد صنعتی تولید کک در این دو پالایشگاه ساخته می‌شود و کک سوزنی و اسفنجی موردنیاز صنایع فولادسازی در کشور از نفت کوره کم‌گوگرد تولیدی در این دو پالایشگاه تولید خواهد شد.

پایلوت این واحد در پژوهشگاه صنعت نفت ساخته شده و با امضای این تفاهم‌نامه، زمینه ساخت این واحدها در دو پالایشگاه کشور فراهم می‌شود و کک موردنیاز صنایع فولاد در مقیاس صنعتی تولید خواهد شد که با توجه به شرایط تحریم‌ها، نقش مهمی در خودکفایی ایران در صنایع فولاد، داخلی‌سازی و نیز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد.

در این گزارش، کک سوزنی از محصولاتی است که در ماه‌های اخیر از سوی آمریکا تحریم شده است. کک‌سوزنی شکلی خاص از کک نفتی است که با فناوری‌ پیچیده‌ای تولید می‌شود؛ بخش اعظم کک تاخیری تولیدی به صورت قطعات سخت، متخلخل و با شکل‌های نامنظم است که به دلیل شباهت به اسفنج سیاه به کک اسفنجی شهرت دارد.

خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی کاهش می‌یابد

وزیر نفت در این آیین با گرامیداشت یاد شهدا و به‌ویژه شهید تندگویان و شهدای نفت، بر ضرورت امضای قرارداد و اجرایی شدن هر چه سریع‌تر تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند تاکید کرد و گفت: با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد.
بیژن زنگنه اظهار کرد: تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند از آن دست کارهایی است که با سرعت از سوی دوستان وزارت صنایع در ایمیدرو و همچنین همکاران ما در این دو پالایشگاه و ستاد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نتیجه رسیده است.

وی به نقش علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در امضای این تفاهمنامه اشاره کرد و یادآور شد: بحث کک نفتی از سال ۸۱ یا ۸۲ مطرح بوده است، اما در آن مقطع بحث لایسنس مطرح بود و عنوان می‌شد نمی‌توانیم به لایسنس آن دست یابیم.

وزیر نفت با بیان اینکه در این سال‌ها موفق شدیم با همکاری بین دستگاه‌ها با محوریت پژوهشگاه صنعت نفت توانایی تولید کک سوزنی و کک اسفنجی را به‌دست آوریم، تصریح کرد: معتقدم کار مهمی در این زمینه صورت گرفته است.  

افزایش کیفیت خروجی فرآورده‌های نفتی

زنگنه با یادآوری اینکه یکی از اهداف وزارت نفت افزایش کیفیت خروجی فرآورده‌های نفتی از جمله نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، افزود: اجرای این تفاهم‌نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، اما همه نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی از آن نیز به فرآورده‌های میان‌تقطیر تبدیل می‌شود.

به گفته وی، با اجرای این تفاهم‌نامه خروجی مازوت (نفت کوره) از واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد.

وزیر نفت سرمایه‌ مورد نیاز اجرای این طرح را یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: بخشی از این تامین مالی از طریق پیش‌خرید و با همت شرکت‌های فولادی و آلومینیوم خواهد بود. مطمئنم اگر همکاران ما مطمئن شوند این پول به‌موقع به دست آنها خواهد رسید به اجرای کار سرعت می‌بخشند.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ایمیدرو هر چه سریع‌تر این تفاهم‌نامه را به قرارداد نهایی برسانند، گفت: با مهیا شدن شرایط، این طرح‌ها زودتر از زمان تعیین‌شده به پایان خواهد رسید، به‌ویژه در پالایشگاه اراک.

ضرورت تکمیل زنجیره پایین‌دست پتروشیمی

وزیر نفت با تاکید بر همکاری بین‌بخشی برای رونق تولید یکی از این بخش‌ها را توسعه صنایع پایین‌دستی و میان‌دستی پتروشیمی عنوان کرد و گفت: اگرچه هم اکنون ۵.۵ میلیارد دلار خوراک به کارخانه‌های صنایع پایین‌دستی پتروشیمی از طریق صنایع پایه و بالادست اختصاص می‌یابد، اما این زنجیره هنوز کامل نیست.  

وی رقم تولید کنونی محصولات پتروشیمی را ۱۷ میلیارد دلار دانست و با بیان اینکه این رقم در دو سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار و پنج سال آینده به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد، تاکید کرد: باید هر چقدر می‌توانیم به تکمیل زنجیره پایین‌دست پتروشیمی توجه داشته داشته و آن را تکمیل کنیم.

زنگنه به موضوع پتروپالایشگاه هم اشاره کرد و گفت: فرآیند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها طبق آیین مصوب آغاز شده‌ است و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده متقاضیان باید درخواست خود را ارسال کنند.

خرید تضمینی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت

زنگنه به خرید تضمینی کالاهای صنعتی مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و با بیان اینکه مدتی است این ایده را می‌پرورانیم و امیدواریم تا پایان امسال تا حدودی آن را نهایی و وارد فاز اجرایی کنیم، توضیح داد: هر سازنده‌ای که بتواند کالا را البته به شرط آنکه آن کالا مورد نیاز صنعت نفت باشد بسازد و استانداردهای آن را از انجمن نفت که متولی این موضوع است دریافت کند، خرید از او را تضمین می‌کنیم و آن شرکت می‌تواند با اتکا به این تضمین، از بانک تسهیلات دریافت کند؛ کاری که سال‌هاست در بخش کشاورزی نیز در حال انجام است.

وی به‌طور نمونه به پمپ‌های درون‌چاهی، سرچاهی، لوله‌های بدون درز به‌عنوان کالاهای مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: در صورت تحقق ساخت چنین کالاهای کیفی، هم‌زمان خرید خارجی آن کالاها را ممنوع خواهیم کرد و همچنین پیمانکاران موظف‌اند از این شرکت‌ها خریداری کنند که کار مهمی است.

وزیر نفت به تاسیس صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: این صندوق به‌زودی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌شود.

زنگنه در پایان دوباره تاکید کرد: امیدواریم هر چه زودتر شاهد شنیدن اخبار امضای این قراردادها و فعال شدن این دو طرح عظیم ملی و مفید باشیم.

همکاری وزارتخانه‌های نفت و صمت در نهضت ساخت داخل

رضا رحمانی، وزیر صمت در این مراسم با بیان اینکه در گلوگاه‌هایی که وابستگی داریم، خودکفایی و قطع وابستگی را در دستور کار قرار دادیم، افزود: داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار کالا که هم اکنون وارد کشور می‌شود، هدفی است که آن را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تثبیت تولید یکی از اهداف ما در سال رونق تولید است، اما بررسی آمار در ۱۰ ماهه گذشته نشان‌دهنده افزایش تولید در بیشتر بخش‌هاست، تصریح کرد: توسعه و تعمیق ساخت داخل یکی از محورهای برنامه امسال وزارت صمت بود که از آن به‌عنوان نهضت ساخت داخل یاد می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در بعضی از حوزه‌ها، وابستگی به واردات داشتیم که این وابستگی خطرناک بود، اظهار کرد: برای نمونه الکترود گرافیتی گلوگاه ما شده بود که برای خودکفایی در این حوزه اقدام‌ها و برنامه‌های اساسی داشتیم.

وی با بیان اینکه این حجم از مواد اولیه خدادادی در کشور یک فرصت برای توسعه صنایع معدنی در کشور است و باید از این ظرفیت استفاده شود، گفت: در کنار نهضت ساخت داخل، بر قطع وابستگی و خودکفایی در واردات نیز تاکید داشتیم که تفاهم‌نامه امروز در این راستاست. ترامپ در تحریم اخیر کک سوزنی و الکترود گرافیتی را گنجانده بود.

رحمانی در پایان اظهار کرد: امروز برای ما نوعی «عید» است، زیرا ما از کالایی راهبردی و  تفاهم‌نامه‌ای صحبت می‌کنیم که کشور را از وابستگی بی‌نیاز می‌کند؛ این نهضت ادامه دارد.

ایستادگی در مقابل تحریم با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کشور

علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت: با امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) و پس از آن اجرایی شدن آن، شعار سال گرامی داشته شده و رونق تولید اتفاق افتاده است.

وی اظهار کرد: پس از اقدام آمریکا و تحریم الکترود گرافیتی با هدف زمین زدن صنعت فولاد (اواخر دی‌ماه) بلافاصله نشستی با این محور در دفتر (مقام معظم رهبری) تشکیل شد.

آقامحمدی با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ایمیدرو در نشستی که دو هفته پیش برگزار شد برنامه نهایی خود را برای تولید کک سوزنی و اسفنجی اعلام کردند، تصریح کرد: این طرح‌ها ظرف دو سال آینده کامل اجرا می‌شود. با امضای این تفاهم‌نامه و سپس اجرایی شدن آن، شعار سال گرامی داشته شده و رونق تولید اتفاق افتاده است.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت: به سهم خود، از امضای این تفاهم‌نامه قدردانی می‌کنم و امیدوارم این همت بلند و بلندتر باشد.

پالایشگاه بندرعباس ۲ برابر نیاز صنایع کک اسفنجی تولید می‌کند

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش نیز در آیین رسمی امضای تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند گفت: برای نخستین بار در کشور، پالایشگاه بندرعباس سالانه ۶۲۰ هزار تن کک اسفنجی تولید می‌کند که این مقدار ۲ برابر کک موردنیاز صنایع آلومینیوم کشور است.

علیرضا صادق آبادی افزود: این مقدار تولید سالانه کک، افزون بر تامین نیاز و پوشش طرح‌های توسعه‌ای صنعت آلومینیوم می‌تواند تا مدت‌ها از محل صادرات برای پالایشگاه بندرعباس درآمد ارزی به همراه داشته باشد.

وی افزود: شرایط پیش رو و نیاز داخل کشور به کک در صنایع فولاد و آلومینیوم، ما را بر آن داشت تا منابع موجود برای سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی در این زمینه را بررسی و به سمت الگوی فرآیندی برای تولید کک‌های اسفنجی حرکت کنیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین سرمایه‌گذاری، بتوانیم نفت کوره تولیدی در پالایشگاه بندرعباس را کاهش دهیم.

صادق‌آبادی تصریح کرد: مطالعات زیادی در پالایشگاه بندرعباس انجام شد و بهترین الگوی فرآیندی که منابع مالی و تکنولوژی آن قابل تامین باشد و افزون بر آن، از بالاترین نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری برخوردار باشد، انتخاب شد و فناوری مورد نیاز آن نیز با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شد تا با استفاده از واحدهای پایین‌دستی (واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز) در پالایشگاه بتوانیم کک موردنیاز داخل را تامین کنیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به نیاز صنایع فولاد به کک سوزنی گفت: تولید کک سوزنی شرایط پیچیده‌ای دارد و گوگرد و فلزات موجود در نفت کوره باید شرایط خاصی داشته باشد که در این وضعیت باید خوراک پالایشگاه را به خوراک مناسب برای تولید کک سوزنی تبدیل می‌کردیم. این کار نیز در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با ترکیب خوراک‌های موجود و با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یورویی به جای صرف هزینه یک میلیارد یورویی انجام شد تا کک موردنیاز شرکت‌های فولادی تامین شود.

صادق‌آبادی درباره مراحل پیش روی این طرح پس از امضای تفاهم‌نامه گفت: ورود به طراحی پایه و تهیه اسناد مناقصه در هر دو پالایشگاه مراحل بعدی طرح است که امیدواریم در بازه زمانی یک ساله جمع‌بندی و نهایی شود.

وی درباره تامین منابع مالی موردنیاز این طرح گفت: در این مرحله طراحی پایه و اسناد مناقصه هزینه‌بر نیست و با منابع داخلی پالایشگاه ممکن است و در مراحل بعدی با فرمولی که مذاکرات اولیه آن با صنایع فولاد و آلومینیوم انجام شده است، از طریق پیش‌فروش کک تولیدی و در صورت نیاز از طریق همکاری با بانک‌ها، سرمایه موردنیاز اجرای پروژه تامین خواهد شد.

معاون وزیر نفت ابراز امیدواری کرد در یک سال آینده هر دو این قراردادها وارد فاز EPC شوند و در این مدت همه مراحل طراحی پایه، اسناد مناقصه و اصلاحی که باید در بعضی از واحدهای پایین‌دستی پالایشگاه‌ها انجام شود، با اتکا به ظرفیت‌های داخلی صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت نهایی شود.

شایان ذکر است وزارت خارجه آمریکا آذرماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کرد فروش و انتقال کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران مشمول تحریم‌های واشنگتن شده است.

گرافیت از ماده اولیه‌ای به نام کک ‌سوزنی تولید می‌شود. کک‌ سوزنی نیز از ماده‌ای به نام کک نفتی یا قطران (با ریشه زغال‌سنگ) به‌دست می‌آید که تولید آن با استفاده از فناوری‌های بسیار پیچیده و فوق‌پیشرفته امکان‌پذیر است.

کک ‌سوزنی و الکترود گرافیتی دو ماده اصلی صنایع فولاد است که در صورت نبود این دو ماده، فعالیت کوره‌های قوس الکتریکی متوقف می‌شود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 924
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768