آخرین اخبارwww.mop.ir


1398/6/31 يكشنبه

سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست گشایش یافت
وزیر نفت: جهش تولید محصولات پتروشیمی بیانگر پرهیز از خام‌فروشی است
وزیر نفت پرهیز از خام‌فروشی را از برنامه‌های اصلی وزارت نفت دانست و گفت: هنگامی که تولید یک میلیارد دلاری به بیش از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد این خود جهش بزرگی است و این راه ادامه خواهد داشت.
بیژن زنگنه روز یکشنبه (۳۱ شهریورماه) در آیین گشایش رسمی سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و قدردانی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه ایران پلاست به ابتکار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۸۱ آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه در آستانه جهش سوم صنعت پتروشیمی قرار داریم، افزود: در سال ۷۶ و در دولت آقای خاتمی که بنده وزیر نفت آن دوره شدم، ارزش محصولات پتروشیمی به قیمت آن زمان یک میلیارد دلار بود که با تلاش دولت، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آن دوره توانستیم مجموعه عظیمی از طرح‌ها را با همکاری بین‌المللی مطلوبی که وجود داشت آغاز کنیم که بخشی تا سال ۸۴ و بخشی نیز در سال‌های بعد به نتیجه رسید.

وزیر نفت ارزش کنونی محصولات پتروشیمی را بیش از ۱۶ میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: در این سال‌ها تلاش‌های زیادی برای طرح‌های نیمه تمام و جدید در صنعت پتروشیمی شده است.

تولید ۱۶ میلیون تن اتان تا پایان سال ۱۴۰۰

زنگنه با بیان اینکه تولید اتان در سال ۹۲، ۴.۲ میلیون تن و ۷.۳ میلیون تن در سال ۹۷ بوده است، گفت: این رقم به ۱۶ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های پارس جنوبی و ان‌جی‌ال‌های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی تعیین کننده هستند، تصریح کرد: طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس ۳.۴ میلیون تن، ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ هشت میلیون تن، ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، ۹۰۰ هزار تن، خارک ۲.۴ میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر ۳.۳ میلیون تن و پتروپالایش کنگان ۳.۵ میلیون تن در سال تولید خواهند داشت.

وزیر نفت ادامه داد: طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل با سرمایه گذری ۱.۲ میلیارد دلار توسط هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون در حال اجراست.

گازهای مشعل تبدیل به ثروت می‌شوند

زنگنه تأکید کرد: با اجرای پروژه‌های ان‌جی‌ال، بیدبلند خلیج فارس و طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه، گازهای مشعل به صفر نزدیک و به ثروت تبدیل می‌شوند و دیگر آلودگی محیط زیستی نخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه جهش دوم صنعت پتروشیمی از سال ۹۲ آغاز شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ پایان می‌یابد، گفت: با تحقق این جهش، تولید این صنعت به بیش از ۲۵ میلیارد دلار با قیمت پایه سال ۹۲ می‌رسد و ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد شد.

زنگنه تصریح کرد: ۱۵ طرح پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است و ۲۷ طرح جدید نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه جهش سوم پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ محقق خواهد شد، گفت: در این جهش ایجاد تنوع خوراک، محصولات، تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست بسیار مورد تأکید وزارت نفت است و مناسبترین خوراک استفاده از گازطبیعی است.

آمایش سرزمین برای توسعه صنعت پتروشیمی

زنگنه با اشاره به اینکه آمایش سرزمین مورد توجه وزارت نفت است، افزود: با توجه به اینکه مجتمع های پتروشیمی به آب احتیاج دارند بنابراین تصمیم گرفته شده در کنار سواحل خزر و بعضی از مناطق کشور که توان تأمین آب دارند به شرط ایجاد زنجیره پایین دست در کنار آنها، صنعت پتروشیمی توسعه یابد.

وی هدف جهش سوم صنعت پتروشیمی را تا پایان سال ۱۴۰۴ تحقق ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰ میلیون تنی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مصرف هیدروکربورهای مختلف واحدهای پتروشیمی حدودا معادل ۱.۵ میلیون بشکه خواهد بود.

وزیر نفت با بیان اینکه پرهیز از خام فروشی از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است و این جهش‌ها بیانگر آن است، ادامه داد: هنگامی که تولید یک میلیارد دلاری به بالای ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد این خود یک جهش بزرگ است و این راه تداوم خواهد داشت.

زنگنه با اشاره به اینکه وزارت نفت هم اکنون ۵ میلیارد دلار خوراک به واحدهای پایین دست پتروشیمی می‌دهد، اظهار کرد: هیچ صنعتی در کشور مشابه این صنعت نداریم که تا این اندازه خوراک به واحدهای پایین دست خود بدهد. البته عامل محدودکننده در اختصاص خوراک بیشتر واحدهای پایین دست نیستند بلکه باید بازار وجود داشته باشد که این بازار نیز پارامترهای متغیری در کشور دارد.

وی گفت: شرکت‌های بالادست پتروشیمی به دلیل مسائل تحریم، تمایل زیادی به فروش محصولات خود به صورت نقدی در داخل کشور دارند.

وزیر نفت ادامه داد: پالایشگاه های کشور نیز حدود ۵ میلیارد دلار در سال گذشته خوراک به واحدهای پایین دست ارائه کرده‌اند که ۲ میلیارد دلار آن به واحدهای پتروشیمی اختصاص یافته است.

پتروشیمی خط مقدم جنگ اقتصادی

زنگنه با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی کشور در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد، تصریح کرد: این صنعت بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات محصولات به چرخه اقتصادی کشور نسبت به واحدهای دیگر دارد.

به گفته وی، صنعت پتروشیمی در عین حال که عمده ارز حاصل از محصولات خود را به شبکه نیما عرضه می‌کند، طرح‌های خود را هم اجرا و وارد جهش سوم می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه می‌توان از توانمندی استارت آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی به‌ویژه در بهبود تولید صنایع پایین دست استفاده کنیم، اظهار کرد: وزارت نفت برنامه مفصلی در این زمینه دارد که امسال آغازگر آن هستیم. البته تنها استقرار فیزیکی این شرکت‌ها مدنظر نیست و روابط بین اجزا و مجموعه زنجیره تولید خلاقانه و نوآورانه بسیار مورد توجه است که حمایت خواهند شد و بنده چند ساعت را در هفته به آنها اختصاص می‌دهم.

نمایشگاه سیزدهم

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گشایش یافت.

۵۷۰ شرکت داخلی و ۳۵ شرکت خارجی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست شرکت کرده‌اند و ۱۲ هیئت از ۱۰ کشور خارجی و ۱۴ کشور مستقل از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. ۱۲ هیئت از کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، پاکستان، ویتنام، ارمنستان، کنیا، هندوستان، تونسو و تجار انفرادی نیز از کشورهای ایتالیا، اوکراین، چین، رومانی، روسیه، سوریه و لبنان در این نمایشگاه حاضر خواهند شد.

معرفی توانمندی‌های شرکت‌های استارتاپ و دانش‌بنیان، برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه صنایع تکمیلی و امضای قراردادهای همکاری میان شرکت‌های فعال پتروشیمی از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست است.

کنفرانس اکوپلاس نیز همزمان با روز پایانی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در حالی برگزار خواهد شد که از وزیران نفت و انرژی ۱۱ کشور از کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه برای بازدید از نمایشگاه و همچنین حضور در این کنفرانس به منظور افزایش همکاری‌ها و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دعوت شده است.

سیزدهمین نمایشگاه بین‎المللی ایران پلاست ۳۱ شهریور ماه تا سوم مهرماه در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته‌شده و نیمه‌ساخته، ماشین‎آلات و تجهیزات و خدمات در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی تهران برگزار می‌شود.